CURRENT STUDS:

 Sako ~ Leewood Son Of A Gun

Cream Burmese

Sire:  Leewood Top Gun

Dam:  Ch Leewood Miss America
(Bred by Michelle Hinder)
 

 Show Results, Melbourne 02/19

 

Ring 2 - Judge Wendy Hamilton
Runner-up Best Kitten In Group


 

 Wolfie ~ Icecoons Wolfsbane

Black/Silver Classic Tabby
& White Maine Coon

Sire:  BrnzDblGrCh & NatCh Icecoons Elderberry

Dam:  Icecoons Quintinia
(Bred by Truda Straede)


 

 Show Results, Melbourne 02/19

Ring 2:  Judge Wendy Hamilton
Best Kitten In Group

Ring 3:  Judge Ern Fuller
Best Kitten In Group

RUNNER UP BEST KITTEN IN SHOW


Ring 4:  Judge Angela Irvine

Runner Up Best Kitten In Group
_________________________________________________________

Show Results, Melbourne 05/19
 

Ring 1:  Judge Bambi Edwards

Best Kitten In Group
BEST ENTIRE KITTEN IN SHOW
RESERVE SUPREME CAT IN SHOW

 

Ring 3:  Judge Les Pitkin

Best Kitten In Group

Runner Up Best Kitten In Show
 

Ring 4:  Judge Ern Fuller

Best Kitten In Group
_________________________________________________________


Show Results, Melbourne 08/19

Ring 2:  Judge Shirley White

Best In Group

Ring 4:  Judge Ern Fuller

Best In Group

_________________________________________________________
 

Show Results, Melbourne 11/19

GAINED CHAMPION TITLE

_________________________________________________________

DNA Negative (N/N) for

PKD, HMC, PRA, SMA
 

RETIRED STUDS:

 Teddybear ~ El'Sprite Beezelbub

Lilac Point Tonkinese (carries Cinnamon)

Sire:  Pendragon Aurora Borialis (Imp USA)

Dam:  Amazing Miss Emily Jane
1st Gen

(Bred by Trish Lynch)

BHK Negative 

Raffy ~ Amorcatz Rafa Nadal (Imp UK)
Caramel Spotted Tabby Tonkinese
Raffy and his progeny are currently Australia's ONLY Caramel Tonkinese AND only Spotted Tonkinese
 
Sire:  Amorcatz Pharoahs Kiss (UK)
Dam: Amorcats Marilyn Monroe (UK)
3rd Gen

(Bred by Mrs S. Amor)

BHK Negative
Huge thanks to Julie Singleton of Tonkyway Cattery in UK for sending me this beautiful boy.

Show results Melbourne 2016

 - Best In Group, 1st Top 5, 2nd Top 10

   judge Truda Straede

 - Best In Group, 1st Top 5, 3rd Top 10

   judge Jane van Dyke

 - Attained Champion title

Show results Canberra 2016

 - Attained Grand Champion title

Tiny ~ Grand Ch. Anjayma Xiao Gui (Tiny Demon)

Lilac Point Tonkinese

Sire:  El'Sprite Beezelbub

Dam:  Ch. Anjayma Mulan
2ng Gen

(Bred by me)

BHK Negative

Tommygun ~ Grand Ch. Nibbel Tommy

Platinum/Lilac Mink Tonkinese

Sire:  Elinga Prince Bonnar (Imp USA)

Dam:  Nibbel Angel Face
2nd Gen

(Bred by Laureen Butzbach)

BHK Negative

Gunner ~ Anjayma Gunner

Blue Solid Tonkinese

Sire:  Grand Ch. Nibbel Tommy

Dam:  Anjayma Misty
3rd Gen

(Bred by me)

Kato ~ Ch. Tonkadelic Kato

Seal Point Tonkinese

Sire:  Emmel Toccatino

Dam:  El'Sprite Cacao
3rd Gen

(Bred by Penny van Kempen)

Oscar ~ Ch. Amrak Dream Maker

Seal Mink Tonkinese

Sire:  Bajimbi Ted E Bare (Chocolate Burmese)

Dam:  Wildkatt Unique Crystal (Seal Pt Siamese)
1st Gen

(Bred by Sherri McLennan)